Ile czasu trwa założenie spółki w Estonii?

Błażej Sarzalski        19 września 2018        Komentarze (1)

Ile czasu trwa założenie spółki w Estonii?

Deklarowany czas założenia spółki w Polsce to 24 godziny. Jak bardzo jest to nierealne pisałem niejednokrotnie na łamach bloga dotyczącego rejestracji spółki z o.o., np. tutaj: Ile czasu trwa założenie polskiej spółki z o.o.? Jak sprawa wygląda w Estonii? Ile czasu zajmuje założenie spółki estońskiej?

Powiem tak, jak mawiają prawnicy: to zależy.

Jakkolwiek w Internecie możesz znaleźć wpisy o tym, że założenie spółki estońskiej to kwestia 20 minut (co jest jednak grubo przesadzone) to stwierdzenie takie będzie prawdziwe tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli jesteś przygotowany/a do tego kroku. Dotyczy to bowiem w praktyce tylko spółek rejestrowanych przez Internet, za pomocą tzw. e-rezydencji. Wtedy w istocie sam proces zakładania spółki jest sprawny i trwa maksymalnie kilka dni.

Uzyskanie e-rezydencji estońskiej

Sam proces uzyskania e-rezydencji w Estonii jest relatywnie prosty.

Zaczynamy od złożenia wniosku o status e-rezydenta (serwis w języku angielskim) na oficjalnej stronie rządowej. W trakcie aplikacji zobowiązani jesteśmy do podania naszych danych osobowych pokrywających się z danymi paszportowymi lub z dowodu osobistego. Zostaniemy poproszeni o wyjaśnienie powodów, dla których staramy się o estońską e-rezydencję oraz podania danych o karalności, linków do profili społecznościowych oraz przesłania swojego zdjęcia.

W ciągu około miesiąca nasza karta e-rezydenta trafi do jednego z wybranych punktów odbioru. Polski punkt znajduje się w Ambasadzie Estonii w Warszawie. Płacimy tam 100 euro, zostawiamy odciski palców i cieszymy się statusem e-rezydenta. Dopiero wtedy możemy zakładać spółkę przez Internet.

Notarialne zawarcie umowy spółki

Jeżeli nie chcemy korzystać z e-rezydencji pozostaje nam opcja notarialnego otwarcia spółki. Możemy ją zrealizować albo podczas osobistej wizyty w Estonii (będzie prawdopodobnie szybciej), albo za pomocą pełnomocnika. Pełnomocnictwo do założenia spółki musi być udzielone w formie aktu notarialnego. Honorowane są polskie akty notarialne, z uwagi na istnienie umowy o wzajemnej pomocy prawnej nie jest wymagana legalizacja takiego dokumentu ani klauzula apostille. Pełnomocnictwo musi być jednak przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język estoński. Nie muszę mówić, że nie ma wielu tłumaczy polsko-estońskich? W wielu przypadkach następuje więc tłumaczenie na angielski, a z angielskiego na estoński.

Zabiera to także czas.

Realnie rzecz biorąc parę tygodni.

Dopiero po takim czasie możesz cieszyć się swoją estońską spółką.

Więcej informacji o spółkach w Estonii

Co musisz wiedzieć zanim założysz spółkę w Estonii?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: blazej.sarzalski@opieka-prawna.eu

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Rachunkowe Wrzesień 20, 2018 o 07:55

Zakładanie spółek w Estonii staje się coraz bardziej popularne także w Polsce

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem blazej.sarzalski@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: