Może spółka na Seszelach? – rzuciłem ostatnio wśród znajomych prawników.
Na Seszelach to tylko plaża – odparła z uśmiechem jedna z koleżanek.
No, tylko, że nie tylko 🙂
Spółka IBC (International Business Company) z Seszeli
Rejestracja spółki na Seszelach ma czasami sens, nawet w sytuacji, w której Seszele uznawane są przez Polskę za terytorium stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Spółka IBC (International Business Company) jest rozwiązaniem, które niekoniecznie nadaje się do prowadzenia biznesu na terenie Polski, jednak z całą pewnością sprawdzi się jako narzędzie międzynarodowego biznesu polegającego na świadczeniu np. usług elektronicznych, międzynarodowych firm konsultingowych, zarządzania prawami własności intelektualnej, czy nawet dla transportu morskiego.
Spółka na Seszelach ma sens, gdy używamy ją międzynarodowo. Charakteryzuje się ona zwolnieniem z lokalnych danin (podatków, opłat skarbowych związanych np. z obrotem udziałami). Warunkiem braku opodatkowania jest brak prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Seszeli ani posiadanie nieruchomości na Seszelach, dopuszczalne jest jednak:
- posiadanie rachunku bankowego na Seszelach,
- utrzymywanie ksiąg rachunkowych i ksiąg protokołów na Seszelach,
- zawieranie umów z prawnikami, księgowymi, firmami powierniczymi, zarządczymi, doradcami inwestycyjnymi bądź innymi podmiotami o podobnym charakterze,
- wykonywanie czynności zarządczych na Seszelach,
- posiadanie udziałów w innych spółkach na Seszelach (także spółkach typu innego niż IBC),
- posiadanie statku wodnego lub powietrznego zarejestrowanego na Seszelach.
Poufność
Dane osobowe beneficjentów rzeczywistych oraz udziałowców nie funkcjonują w żadnym publicznym rejestrze, a przy rejestracji takiej spółki nie jest wymagane podanie takich danych żadnemu publicznemu podmiotowi na Seszelach. Informacje dotyczące struktury własnościowej zawarte są w prywatnej dokumentacji, która przekazywana jest najczęściej beneficjentowi rzeczywistemu i jest wyłącznie w posiadaniu licencjonowanego agenta. Seszele planują natomiast od grudnia 2018 r. wprowadzić publiczny dostęp do rejestru dyrektorów. Dla ochrony tożsamości udziałowców chcących mieć wpływ na działalność operacyjną spółki powszechnie korzysta się jednak z usług dyrektorów nominowanych. Dopuszczalni są także tzw. dyrektorzy korporacyjni (tj. inne spółki albo osoby prawne).
Zakaz konfiskaty udziałów w spółce IBC
Na mocy lokalnego prawa, w sytuacji gdy zagraniczna władza dokonuje konfiskaty, wywłaszczenia lub zajęcia udziałów w spółce IBC prawa Seszeli, na mocy decyzji lokalnego sądu spółka ma prawo nie podporządkowywać się takim decyzjom władz zewnętrznych. Sytuacja i tak mocno nieprawdopodobna, skoro udziałowcy pozostają w ukryciu.
Szybka rejestracja
Nowe spółki z Seszeli zwykle otwierane są w ciągu 24 godzin od zawarcia umowy z agentem i przekazania mu całości wymaganej dokumentacji. W odróżnieniu od spółek LLC w Delaware lokalny agent ma obowiązek zebrania dokładniejszego wywiadu na temat beneficjenta rzeczywistego – typowe wymagania dla osoby fizycznej to poświadczone przez prawnika/notariusza kopie: paszportu, dowodu osobistego oraz tzw. utility bill (rozpowszechniony w krajach anglosaskich albo nie posiadających zameldowania sposób dokumentowania miejsca zamieszkania, np. poprzez pokazanie faktur za energię wystawionych na miejsce zamieszkania beneficjenta). Pamiętaj, że te dane nie są w żaden sposób ujawniane!
Do czego użyć spółki IBC w Polsce?
Spółka IBC może być wygodnym sposobem na ukrycie rzeczywistego beneficjenta jakiejkolwiek spółki prawa polskiego (poprzez odpowiednio zbudowaną strukturę holdingową), może też służyć jako komplementariusz w polskiej spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej (co znacząco ogranicza odpowiedzialność osób fizycznych w Polsce). Nie nadaje się natomiast, z uwagi na istnienie klauzuli obejścia prawa podatkowego oraz przepisy ustaw podatkowych dotyczące tzw. nieograniczonego obowiązku podatkowego, do prowadzenia biznesu zarządzanego z Polski.
Stąd sposobem na wyjście z tej opresji jest zatrudnienie lokalnych menedżerów zarządzających strukturą z Seszeli.
Do czego użyć spółki IBC poza Polską?
Spółka nadaje się do wszelkiego rodzaju biznesów internetowych, zarządzania udziałami i akcjami w innych podmiotach, transakcji na rynkach Azji i Bliskiego Wschodu.
Jak zamówić spółkę IBC na Seszelach?
Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry.
Nazywam się Daniel i prowadzę JDG w Polsce związaną z sprzedażą Gier w formie cyfrowej.
W związku z rozwojem firmy i mnóstwem problemów w Polsce związanych z prowadzeniem DG, chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda prowadzenie spółki na Seszelach.
Nie chcę na razie podejmować decyzji o prowadzeniu spółki, bo mam wiele pytań.
1.Czy prowadzi się KPiR?
2.Czy trzeba księgować produkt poprzez faktury, czy można np: przez potwierdzenie przelewu czy w ogóle nie trzeba? – Chodzi o to, że gdy wykonuję zakup, to strony nie podają danych kupujących, a nawet rzadko kiedy, w przypadku zakupu wystawiają Faktury.
3.Czy jest coś takiego jak VAT od importu usług?
4.Czy trzeba robić remament lub spis towaru na koniec roku?
5.Jeżeli jest podatek to jaki i kiedy?
6.Moje dane nie będą jawne?
7.Mogę wystawiać faktury?
8.Czy są zagrożenia ze strony urzędu skarbowego?
9.Czy mają państwo kogoś, kto pomógłby mi przy ewentualnym założeniu?
10.Czy potrzebuję mieć księgowego lub/i wspólnika?
11.Czy Allegro akceptuje takie spółki?
12.Czy spółkę można usunąć?
13.Jaki byłby całkowity początkowy koszt tego wszystkiego?
14.W jaki sposób, mogę wypłacać uzbieranie pieniądze?
15.Czy istnieją jakieś niespodziewane zagrożenia?
16.Jakie Konto bankowe trzeba mieć?
17.Jaką mam gwarancję, że mnie agent nie wyda?
18.Co jeżeli, moja spółka stąpa po granicy prawa?
19.Co jeżeli kupię towar od kogoś kto ma spółkę na Seszelach?
Bardzo dziękuję, jeżeli odpowie Pan na te Pytania.
Proszę wybaczyć, ale tych pytań jest tak wiele, że nie jestem w stanie odpowiedzieć w formie komentarza 🙂