Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czym naprawdę jest “model estoński”?

Błażej Sarzalski20 listopada 20197 komentarzy

Czym jest estoński model podatku?

Słuchając wczoraj wynurzeń premiera Morawieckiego prawie mnie zatkało. Wow! Model estoński! To brzmi dumnie. O tym czym jest estoński model opodatkowania pisałem trochę we wpisie na temat spółki w Estonii. W skrócie, jest to rozwiązanie, w którym dwie ustawy podatkowe zastępowane są jednolitym podatkiem dochodowym, przy czym w przypadku zysku spółek, podatek dochodowy płacony jest jednokrotnie, w momencie redystrybucji dywidend i świadczeń zrównanych z dywidendami na rzecz wspólnika danej spółki.

Czy Morawiecki naprawdę chce wprowadzić model estoński?

Nie, on chce wprowadzić model estoński dla sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Pozostali pozostaną przy naprawdę dużym haraczu. Przekroczenie limitu dochodów powodowałoby wejście w zupełnie odmienne reguły opodatkowania. Wow… cóż za uproszczenie systemu podatkowego. Opowiem Wam coś jeszcze o modelu estońskim, sięgając po słowa człowieka – legendy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, mecenasa Marka Wojewody, prawnika, ale także autora książek kryminalnych (Spadek mecenasa Jokiela, Romans Mecenasa Jokiela – nawiasem mówiąc polecam, bo oddają to, jak barwną postacią jest pan Wojewoda).

Zwykł on mawiać, że dobra ustawa o VAT mogłaby skończyć się w zasadzie w 15 artykułach. Definicja podatnika, czynności opodatkowanych, stawki podatkowej, zwolnień, sposobu wystawiania faktur. I koniec. Pamiętam jak na studiach, czy aplikacji radcowskiej dostawałem w ręce tą kobyłę, jaką była (i nadal jest) ustawa o podatku od towarów i usług i całe moje jestestwo krzyczało: nieeee! Jeżeli ta ustawa jest tak odstręczająca dla prawników, to co myśleć o innych osobach, o przedsiębiorcach?

W każdym razie. Wyobraźcie sobie, że estońska ustawa o VAT liczy 50 paragrafów, a w Polsce? 176 artykułów i 15 załączników.

E-rezydencja

W Estonii wszystko załatwisz przez Internet, o ile masz kartę e-rezydenta (do załatwienia w najbliższej ambasadzie Estonii, nawet jeżeli nigdy nie byłeś/aś w tym pięknym kraju), w Polsce aby obcokrajowiec – prezes zarządu mógł podpisać sprawozdanie finansowe spółki albo zgłosić się do centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych musi uzyskać PESEL i następnie podpis ePUAP (bez obecności w Polsce nie jest to możliwe, gdyż musi go zweryfikować urzędnik ZUS albo US, ale co gorsza, musi mieć tytuł prawny do nadania mu numeru PESEL!) albo musi kupić komercyjny podpis elektroniczny, zgodny z polskimi standardami. Kosmos!

Czy polska ma aktualny system aktów prawnych dostępny po angielsku w wersjach ujednolicanych?

No wiem, nie powinienem kopać leżącego, ale podstawowe systemy, takie jak systemy kontaktu z administracją skarbową, KRS, CRBR, strony urzędów skarbowych, czy też strony rządowe nie są dostępne w Polsce w języku angielskim. W Estonii? Oczywiście, nawet możesz napisać do konsultanta z urzędu skarbowego po angielsku i otrzymać odpowiedź e-mailem. Ale prawdziwe “wow” robi jednak 3528 tekstów ustaw i rozporządzeń dostępnych w oficjalnym, angielskojęzycznym tłumaczeniu na stronach internetowych estońskiego publikatora. Ustaw napisanych prosto…

Panie Premierze, jeżeli chce wprowadzać Pan prawdziwy model estoński to jesteśmy daleko, bardzo daleko w zakresie cyfryzacji, informatyzacji i wsparcia dla cudzoziemców inwestujących w naszym kraju.

Droga ku Estonii, ale także ku celowi fiskalnemu, wiedzie przez:

  • jednolity system podatku dochodowego dla wszystkich,
  • uproszczenie ustawy o podatku od towarów i usług (eliminacja wyjątków i wyjątków od wyjątków!),
  • reformę rejestru przedsiębiorców i przejęcie jego roli przez organy administracyjne przy uproszczonej procedurze rejestracji, połączenie tego z CRBR,
  • otwarcie się na cudzoziemców (ktoś musi tu inwestować i na nas pracować, m.in. PESEL przez Internet dla każdego chętnego, kogo można będzie zweryfikować w ambasadzie lub konsulacie polskim, ePUAP na takich samych zasadach).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: blazej.sarzalski@opieka-prawna.eu

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ryszard 20 listopada, 2019 o 11:52

Jak sięgam pamięcią to chyba do połowy lat 90 – tych nie było podatku VAT, tylko był podatek obrotowy, stały. Chyba 2% od wielkości sprzedaży/obrotu, następnie wprowadzony został skomplikowany vat. Pamiętam różnicę, bo w jednym i drugim czasie zarządzałem jednoosobowo firmą o dużych obrotach z kapitałem zagranicznym. – Komy przeszkadzał system podatku obrotowego i z jakich powodów zmieniono na vat? – Nie rozumiem! Wyobraźmy sobie sklep, czy zakład produkcyjny: płacą podatek od wielkości obrotu/sprzedaży. Oczywiście można pokusić się o zróżnicowanie: alkohol, chleb…. chociaż to zwiększanie biurokracji, no ale przy obecnej dygitalizacji, nie jest to problemem. Nie ma karuzel, odwrotnych obciążeń itp. Państwo staje się,,normalne” /może nieco więcej inspektorów do kontroli – bo ,,Polak kombinuje”. – Koszty uzyskania przychodu – takie same zasady a co najwyżej pozostawić na ,,ryczałtach” np. krawców, stolarzy czy kowali…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 20 listopada, 2019 o 19:21

Wprowadzenie VAT było elementem integracji z Unią Europejską…

Odpowiedz

Przemysław 25 listopada, 2019 o 10:20

Panie mecenasie proszę napisać coś o fundacjach rodzinnych – PIS zamierza taki instrument wprowadzić.

Odpowiedz

Przemysław 25 listopada, 2019 o 22:55

W Polsce jest model rosyjsko-pruski. Pruski rygor i rosyjski bałagan i korupcja.

Ostatnio załatwiałem certyfikat rezydencji spółki estońskiej bo niestety w Polsce urzędy wymagają papieru…
Jak wróciłem z kawą to odpisał mi ich urząd skarbowy oczywiście po angielsku. Po 4 dniach miałem w Polsce wysłany priorytetem..
Mam porównanie w Polsce…jak to mówił Stonoga ,szkoda strzępić ryja”…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 4 grudnia, 2019 o 14:18

W Polsce jest proszę Pana kontrolowany bałagan 🙂

Więcej o tym w najnowszym wpisie 🙂

Odpowiedz

G.G 29 czerwca, 2020 o 11:23

Witam,

Panie Mecenasie dziękuje za Pana wkład w rozwijanie świadomości prawnej.
Mam pytanie:
czy komandytariusz posiadający 90% udziałów który jest spółką Estońską będzie płacił podatek dochodowy w Polsce czy w Estonii ?.
Jak wygląda tutaj ta kwestia ?.
Bo jeśli w Estonii to rozumiem, że jeśli nie wypłaca pieniędzy ze spółki to jest z niego zwolniony ;).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 2 października, 2020 o 13:45

To jest bardzo dobre pytanie… zależy to od tego czy organy podatkowe będą rozpoznawać zakład podatkowy takiej spółki estońskiej w Polsce, czy też nie. Choć ponieważ orzecznictwo pozwalało na taką optymalizację to chcą to teraz ukrócić poprzez CIT od spółek komandytowych

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem blazej.sarzalski@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: